ART_IN
Fab_In_3_Field_Improvisation_Festival
In_formacje
14-16.10.2022
godz. 20:00
wstęp wolny
FAB_IN - FIELD IMPROVISATION FESTIVAL to połączenie muzyki, nagrań terenowych i improwizacji. Przez dwa dni trwania festiwalu (14-15.10.2022) w Fabryce Sztuki w Łodzi wystąpi pięć artystek i artystów z Polski i zagranicy.
Festiwal w całości skupia się na sztuce dźwięku, a zaproszeni artyści to uznani specjaliści, tworzący muzykę w oparciu o field recording. Każdy z nich ma odmienne doświadczenia artystyczne i wywodzi się z innych korzeni (akademickiej sztuki audiowizualnej i nauki; subkulturowych nurtów muzyki industrialnej oraz elektronicznej; innowatorów/samouków). Dzięki temu, będziemy mogli zaobserwować zupełnie różne podejścia do wykorzystania wcześniej nagranych w terenie sampli podczas improwizowanych koncertów i performensów.

Fab_In_3_Maszyna_Fabryka_Miasto

Miasto od zawsze było inspiracją dla muzyków i kompozytorów, istnieje ścisły związek pomiędzy miastem a muzyką, która w nim powstaje, pomiędzy jego tożsamością i narracją a inspiracją i inklinacjami artystów. Chociaż Łódź nie wydaje się być interesującym punktem na turystycznej mapie Polski, ma z pewnością specyficzny, z góry określony habitat. Trudno założyć, że właśnie taka przestrzeń miejska może być źródłem natchnienia dla twórczości muzycznej, czy to klasycznej, czy to awangardowej. Jednak w historii współczesnej muzyki znamy wiele przykładów na to, że Łódź jako miasto spełniała funkcję niezwykle kreatywną, świadczyć może o tym twórczość kompozytorów takich jak: Zygmunt Krauze, Marcin Stańczyk czy Artur Zagajewski, którzy wprost mówią o swoich inspiracjach tym miastem. Artur Rubinsteina tak wspominał pobyt w Łodzi: Moje pierwsze muzyczne przeżycie kształtowało posępne, płaczliwe zawodzenie setek fabrycznych syren budzących robotników o szóstej rano, gdy miasto spowite było jeszcze w ciemności. Z drugiej strony, w Łodzi mieście postprzemysłowym na podatnym gruncie, rozwinęła z niespotykanym nigdzie indziej w Polsce rozmachem silna scena punk industrial i techno. Dziś w Łodzi nie ma już hałasu fabryk, nie ma robotników budzących się rano i spieszących do pracy, jednak należy pamiętać, że w pejzażu dźwiękowym nawet najmniejsze zakłócenie może oznaczać ciekawą lub ważną informację, która stanie się początkiem twórczego aktu.
Festiwal Fab_In_3_Maszyna_Fabryka_Miasto, będzie poświęcony procesowi kształtowania i negocjowania tożsamości miejskiej Łodzi w korespondencji z muzyką współczesną, nową, awangardową. Na tegorocznej, trzeciej edycji festiwalu wystąpią międzynarodowi artyści, a plan wydarzenia zapowiada się niezwykle interesująco:

PIĄTEK 14/10/2022, GODZ. 20.00
KSIĘŻYC (PL)
ISABELLA FORCINITI (AT)

SOBOTA 15/10/2022, GODZ. 20.00
WIKTOR SKOK (PL)
FRANCISCO MEIRINO (ES/CH)
ROBERT LIPPOK (DE)

NIEDZIELA 16/11/2022, GODZ. 20:00
DREKKA (US)
B.U.D.D.A. (Chris Sigdell (b°tong ) (CH) and Sascha Stadlmeier (EMERGE) (DE)

_organizator: Fabryka Sztuki
_współorganizatorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Urząd Miasta Łodzi
_partnerzy: Teatr CHOREA, Pro Helvetia, Austriacke Forum Kultury, Goethe Institut
_partnerzy medialni: Studenckie Radio Żak, Radio Kapitał, NOTES.NA.6.TYGODNI, Glissando

Wydarzenie realizowane w ramach programu Przestrzenie Sztuki Łódź - Teatr. Projekt "Przestrzenie Sztuki" jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Projekt "Przestrzenie Sztuki" dofinansowano ze środków budżetu państwa. Projekt "Przestrzenie Sztuki" dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi.

WSTĘP WOLNY
In_formacje
14-16.10.2022
godz. 20:00
wstęp wolny
inne z kategorii
zamknij