ART_IN
Festiwal Człowiek w Zagrożeniu
In_formacje
_data: 19-23 listopada 2019
_miejsce: Art_Inkubator w Fabryce Sztuki w Łodzi
_adres: Tymienieckiego 3

program: www.festiwalmediow.pl

wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny
Wpisując się w filmową panoramę Łodzi, Miasta Filmu UNESCO, Festiwal Człowiek w Zagrożeniu oferuje widzom w każdym wieku, laikom i filmowym pasjonatom, wyjątkowy program. Na organizowanym przez Muzeum Kinematografii festiwalu są pokazywane najlepsze polskie i zagraniczne filmy dokumentalne – prezentowane i nagradzane na polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych, z których część to polskie i łódzkie premiery. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu - organizowany od 1990 roku – jest jedynym łódzkim festiwalem filmowym, na który wstęp jest bezpłatny.
W tym roku widzowie będą mieli szanse zobaczyć chociażby Free Solo – zdobywcę Oscara 2019 w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny, dokument o sportowcu uprawiającym wspinaczkę skalną bez zabezpieczeń. Na festiwal zawita także tegoroczny zwycięzca festiwalu Sundance - Kto zabił sekretarza generalnego ONZ? – wciągające połączenie dokumentu, reportażu i filmu kryminalnego. Festiwal Człowiek w Zagrożeniu to jednak nie tylko popularne kino amerykańskie, ale także ważne, lokalne mikrohistorie z całego świata. Na festiwalu obejrzeć będzie można kandydatów do Oscara 2020 z Grecji i Macedonii – filmy Kiedy pomidory spotkały Wagnera oraz wielokrotnie nagradzaną Krainę miodu. Nie zabraknie obrazów o silnych kobietach – ich fascynujące historie o przezwyciężaniu przeciwności losu będzie można śledzić w filmach Adwokatka, Maiden czy Cała przyjemność po stronie kobiet.

Twórcy festiwalu robią ukłon w stronę największego serialowego hitu tego roku – serialu Czarnobyl wyprodukowanego przez HBO – i proponują widzom wzruszający film Babuszki z Czarnobyla, opowiadający o starszych kobietach, które po wysiedleniu ze skażonych terenów po wybuchu elektrowni atomowej w 1986 roku, postanowiły wbrew zakazom, powrócić do swoich domów.

W programie festiwalu znajdą się także panele dyskusyjne czy Konkurs Reportaży Radiowych organizowany wspólnie z Radiem Łódź. W sposób specjalny zostanie uhonorowane 70-lecie Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi oraz 30-lecie Video Studio Gdańsk. Szczególną uwagę w tym roku przyciąga bogaty panel antystalkingowy opatrzony wykładami specjalistów, projekcją filmową oraz spotkaniem z książką – gościem festiwalu będzie Katarzyna Dacyszyn, aktywistka, która sama padła ofiarą stalkera.

Najważniejszą częścią festiwalu są dwa konkursy – polskich filmów dokumentalnych oraz reportaży telewizyjnych, w których znajdzie się odpowiednio 24 i 10 tytułów. Mocną częścią festiwalu są spotkania z twórcami i bohaterami filmów pokazywanych w konkursach – w tym roku zjawią się reżyserzy prawie wszystkich filmów.

Główną nagrodą jest Grand Prix Festiwalu – Nagroda Miasta Łodzi w wysokości 15 tys. zł i statuetka Białej Kobry autorstwa prof. Zbigniewa Dudka z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Łączna pula nagród to ponad 40 tys. zł. Wśród podmiotów, które wspierają Festiwal znajdują się: Miasto Łódź, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, PKO Bank Polski, Narodowe Centrum Kultury, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, PGE Dystrybucja, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

In_formacje
_data: 19-23 listopada 2019
_miejsce: Art_Inkubator w Fabryce Sztuki w Łodzi
_adres: Tymienieckiego 3

program: www.festiwalmediow.pl

wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny
inne z kategorii
zamknij