ART_IN
FESTIWAL CZTERECH KULTUR na Tymienieckiego 3
Festiwal Łódź Czterech Kultur ponownie zagości na Tymienieckiego. Co roku możemy liczyć na bogaty program festiwalu, a na Tymienieckiego 3 na spektale i wydarzenia muzyczne.
Hasłem FŁ4K 2022 jest jedno z najcieplejszych słów języka polskiego: bliscy. Kim są bliscy nam ludzie i co stanowi o tej bliskości?

Bliscy geograficznie, bo wspólnie zamieszkujący niewielki obszar, którego problemy są wspólnymi problemami, a ulice wspólnym tłem codziennego życia. Oddychając tym samym powietrzem, dzieląc troski o dostępność szpitali, liczbę przedszkoli, awarie tramwajów, zbliżamy się nieuchronnie. Czy zamieszkując to samo miasto jesteśmy sobie bliscy na tyle, by tworzyć i celebrować wspólnotę?

Bliscy historycznie, bo łączy nas historia, którą co roku upamiętniamy; zbliża też wszystko to, co codzienne, realne, praktycznie istotne. Bliscy są zatem i łodzianie zamieszkujący miasto od pokoleń, i mieszkający na tej samej ulicy przybysze z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Wietnamu, Hiszpanii. Chcemy ich lepiej poznawać, wysłuchać, rozumieć.

Poszukamy bliskości też szerzej – z ludźmi, którzy tworzyli miasto przed nami; z tymi, którzy zdecydowali się wyjechać i obserwują Łódź z perspektywy nowych miejsc i nowych wspólnot. Bliskości doświadczeń, wartości, przekonań, niezależnej od historii i geografii – wspólnoty uniwersalnej. Dowiedziemy, że bliscy mogą przybywać z daleka lub mieszkać daleko. Chcemy świętować bliskość mimo wszystko, mimo oczywistych różnic, celebrować wspólnotę łodzian i łodzianek.

W końcu: chcemy być blisko siebie i w coraz bardziej nieprzewidywalnym świecie przyglądać się sobie bez pośrednictwa wykrzywiających rzeczywistość politycznie opłacalnych narracji. Zmęczeni upychaniem ludzi w kategoriach, które nijak się mają do rzeczywistości, stawiamy na szczere, bliskie spotkanie z tym, co w nas najlepsze. Wierzymy, że słowa łódzkość i ludzkość nie bez przyczyny są bliźniaczo podobne i że w naszym mieście znajdziemy odpowiedzi na uniwersalne pytania o to, gdzie szukać nadziei w spolaryzowanych, chaotycznych i niepewnych czasach.

Wydarzenia festiwalowe tradycyjnie odbywać się będą w wyrazistych, typowo łódzkich lokalizacjach. Kontynuujemy i zacieśniamy współpracę z instytucjami kultury i artystami z Łodzi, korzystając z ich ogromnego potencjału merytorycznego i artystycznego; sięgamy po twórców z kraju i zagranicy, wpisujących się w ideę FŁ4K.

WYDARZENIA NA TYMIENIECKIEGO:

11.09, 20:30 spektakl: "Fanatycy prawdy"
12.09, 19:00 spektakl: "Fanatycy prawdy"
www.4kultury.pl/project/fanatycy_prawdy

16.09, 21:00 koncert: Alternatywny Muzyczny Piątek
www.4kultury.pl/project/alternatywny_muzyczny_piatek

17.09, 20:00 koncert: "Fortepiany wolności"
www.4kultury.pl/project/fortepiany-wolnosci

17.09, 21:00 koncert: Ukraińska sobota
www.4kultury.pl/project/ukrainska_sobota
zamknij