ART_IN
FESTIWAL ŁÓDŹ CZTERECH KULTUR
FŁ4K ponownie zagości na Tymienieckiego 3. Zapraszamy na spektakl "DEBIL | work in progres" oraz na alternatywny muzyczny piątek z dwoma wspaniałymi zespołami: THE NOTWIST i SUPER BESSE!
12-13 września 2021 | DEBIL, work in progress

Kuba jest dorosłym facetem z niepełnosprawnością intelektualną. Marzenia ma proste. Żeby wszyscy byli "dobzi". Żeby świat był bardziej zrozumiały i łatwiejszy do oswojenia. Tekst, który mógłby stać się banalną opowieścią o szlachetnej naiwności bohatera z nieuprzywilejowanej warstwy, szybko odsłania zastawione na czytelnika pułapki.

Za tę sztukę Malina Prześluga została uhonorowana Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną 2020. Autorka używa bardzo zróżnicowanych rytmów i rejestrów – język codzienny i język politycznego populizmu przeplatają się z poetyckim oraz tym inspirowanym prozą A. A. Milnego. Prześluga tworzy opowieść, która jest wyrazem frustracji rosnącej w obliczu pogłębiających się nierówności. Jednocześnie unika pokusy zaprojektowania społecznej utopii. Kuba nie zgadza się na świat, którego nie rozumie, który go ogranicza − ale jego sprzeciw jest iskrą, która szybko przeradza się w pożar nie do opanowania. Bohater, zyskawszy w swojej fantazji władzę totalną, odgrywa się na przypadkowych ludziach i nie stroni od przemocy. „Debil” może, a nawet powinien wzbudzać silne i różnorodne emocje czytelników i potencjalnych widzów, jednak warto mieć na uwadze, że to tekst, w którym główna postać funkcjonuje w strukturze dramatu jako pewna figura obnażająca mechanizmy wykluczenia, również te, zdawałoby się, przezroczyste. Ten wielopoziomowy tekst może być odczytywany jako bardzo wymowna alegoria.

Po niedzielnym spektaklu zapraszamy na dyskusję wokół tematu poruszonego w dramacie Maliny Prześlugi. Dyskusja będzie tłumaczona na język migowy.

Premiera: 8 października 2021 Teatr Słowackiego w Krakowie Scena Miniatura
Reżyseria: Piotr Ratajczak
Scenografia i kostiumy: Marcin Chlanda
Muzyka: Tomasz Lewandowski
Ruch sceniczny: Arkadiusz Buszko i Aleksandra Osowicz

Obsada:
Bożena Adamek – Kangurzyca, Matka
Alina Szczegielniak – Prosiaczek, Ciotka Staszka
Dominika Feiglewicz– Królik
Rafał Szumera – Kubuś Puchatek,Kuba.
Grzegorz Łukawski – Kłapouchy, Ojciec
Antoni Milancej – Krzyś, Maciek Andrzejak.

_więcej o speklaklu i bilety: www.4kultury.pl/project/debil

17 września 2021 | ALTERNATYWNY MUZYCZNY PIĄTEK Z THE NOTWIST I SUPER BESSE

▪️ 21.00_Super Besse
Post punkowy, coldwave’owe zespół Super Besse został założony w 2013 roku w Mińsku przez Maksima Kulshę (wokal, gitara), Aleksandra Sinicę (bas) i Pavela Mikhaloka (instrumenty klawiszowe). Na swoim koncie ma trzy albumy: „63610*” (2015; utwór „Holod” trafił na ścieżkę dźwiękową filmu „Hotel Mumbai”), „La Nuit*” (2017) i najnowszy, wydany 9 marca 2020 roku przez ryską wytwórnię I love records „Un Rêve”. Na nowym krążku artyści, występujący obecnie w duecie, serwują mieszankę śmiałych basów, niespokojnej gitary, głębokiego techno i wokalu. W albumie znalazły się piosenki z tekstami w języku rosyjskim, poruszające tematy egzystencjalne, takie jak tożsamość i refleksja nad życiem. 5 lutego 2021 roku zespół wydał kompilację remiksów „Un Rêve” autorstwa didżejów i twórców muzyki elektronicznej, jeszcze bliższą scenie tanecznej.

▪️ 22.30_The Notwist
Jeden z najbardziej znaczących niemieckich zespołów na światowej scenie alternatywnej. Na FŁ4K zaprezentuje utwory z wydanego w styczniu 2021 roku, świetnie ocenianego albumu: Vertigo Days. Założona w 1989 roku grupa przeszła w swojej historii kilka stylistycznych przeobrażeń: od heavy metalu, przez mroczny indie rock, po muzykę elektroniczną. Wyjątkowa struktura nowego albumu, muzyka łącząca melancholijny pop, dźwięczną elektronikę, hipnotyczny Krautrock i driftworkowe ballady. Najbardziej imponujący w Vertigo Days jest sposób połączenia utworów w jedną długą, płynną suitę, długodystansowe muzyczne doznanie. Ma przywodzić na myśl występy na żywo, kiedy artyści mieszają i łączą swoje piosenki w nieoczekiwany sposób. Ta filozofia znajduje swoje odzwierciedlenie również w tekstach, składających się na jeden długi wiersz. Podczas prac nad płytą, sytuacja zmieniła się dramatycznie. Hasło „niemożliwe może zdarzyć się w każdej chwili” przestało odnosić się wyłącznie do osobistych relacji; nabrało globalnego, politycznego wymiaru – tłumaczy Markus Archer. Ta prawidłowość jest widoczna również na poziomie poetyckiej abstrakcji tekstów: w każdej z piosenek to, co głęboko prywatne, przenosi się na poziom uniwersalny. Jedyną pewnością jest to, że nie ma żadnej pewności. Pozostawanie w niepewności wymaga odwagi. Jest także sytuacją, w której czujemy się najbardziej żywi, a Vertigo Days to album, który jest pełen życia, entuzjazmu i miłości do muzyki i społeczności.

Wsparcie projektu: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

_więcej o koncertach i bilety: www.4kultury.pl/project/alternatywny-muzyczny-piatek
inne z kategorii
zamknij