ART_IN
Fotofestiwal 2021 | 10-27 czerwca
Zapraszamy na 20, jubileuszową edycję Fotofestiwalu! W programie jest ponad 40 wystaw w całym mieście i prezentacje prac 150 artystów wizualnych. Główna część festiwalu odbędzie się m.in. w Art_Inkubatorze.
Program 20. edycji Fotofestiwalu jest przygotowywany wspólnie przez łódzkich kuratorów, aktywistów, twórców, uczelnie wyższe i studentów. Powstanie opowieść o mieście, w którego fascynującej historii mieszają się poszukiwania awangardowych artystów i artystek z popularną kulturą robotniczą.

W programie znajdą się wystawy odwołujące się do historii miasta, spotkania lokalnych galerii i artystów, ale przede wszystkim prezentacje najciekawszych dokonań twórców związanych z Łodzią, których dokonania na stałe wpisały się w kanon sztuki polskiej. Szczególnie duży blok wystaw poświęcony będzie także współczesnej fotografii światowej – pokażemy kilka międzynarodowych projektów i platform, których celem jest promocja i prezentacja wschodzących nazwisk współczesnej fotografii. Fotofestiwal 2021 w liczbach to ponad 40 wystaw w całym mieście, dwa centra festiwalowe oraz prezentacje prac ponad 150 artystów wizualnych.

Główna część programu Fotofestiwalu powstaje pod okiem prof. Józefa Robakowskiego i poświęcona jest łódzkiej scenie artystycznej. Wystawy pojawią się w Art_Inkubatorze w Fabryce Sztuki przy ul. Tymienieckiego 3 oraz w galeriach i nieformalnych przestrzeniach całego miasta. W drugim centrum festiwalowym – w OFF Piotrkowska – pokazane zostaną m.in.: wystawy przygotowane wspólnie przez trzy łódzkie uczelnie – Szkołę Filmową w Łodzi, Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi i Uniwersytet Łódzki. Szczególnym wydarzeniem będzie także wystawa fotografii z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi, realizowana wspólnie przez festiwal i muzeum. Ta unikatowa kolekcja fotografii przez lata gromadzona przez Urszulę Czartoryską zostanie zaprezentowana w ms2 przy ul. Ogrodowej 19. Jak co roku nie zabraknie również międzynarodowych projektów. W programie festiwalu znajdą się mi.in zbiorowa wystawa finalistów Programu Otwartego, prezentacje europejskich platform fotograficznych Parallel i Futures oraz wystawy fotografów, którzy zaproszeni zostali na rezydencje artystyczne. Łódzka scena artystyczna oparta jest przede wszystkim na oddolnych, często anarchistycznych i antysystemowych inicjatywach, jest wynikiem kolektywnej energii i również dzięki takiej energii powstaje jubileuszowa edycja Fotofestiwalu.

→ więcej informacji na www.fotofestiwal.com
inne z kategorii
zamknij