ART_IN
FOTOFESTIWAL | 9-26.06.22
In_formacje
Fotofestiwal
Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi
9-26.06.2022, Łódź
Fotofestiwal 2022 – 21 Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi – odbędzie się w dniach 9-26.06.2022. Kilkanaście wystaw fotograficznych i kilkadziesiąt wydarzeń połączy jeden temat: WSPÓLNOTA. Łódź połączy z kolei trzy festiwale: Fotofestiwal zaprosił do zaprezentowania wystaw Miesiąc Fotografii w Mińsku i Odesa Photo Days - imprezy, które nie mogły odbyć się w tym roku w Białorusi i Ukrainie. Zaznaczcie w kalendarzach to wyjątkowe, międzynarodowe i solidarnościowe wydarzenie.
Wokół jakich wartości i jak tworzymy wspólnoty w XXI wieku? Jaką rolę odgrywają w naszym życiu? Czy istnieje wspólnota idealna? Te tematy poruszy kilkudziesięciu artystów i artystek prezentujących swoje prace na wystawach z programu głównego. Projekty zawisną w wyjątkowych, industrialnych przestrzeniach Art_Inkubator i OFF Piotrkowska, magicznym wnętrzu i ogrodzie willi Grohmana, w której mieści się Muzeum Książki Artystycznej czy w dawnym pałacu rodziny Poznańskich - dzisiejszym Muzeum Miasta Łodzi. Fotofestiwal, jak zawsze, to przygoda artystyczna połączona ze zwiedzaniem najciekawszych, często na co dzień niedostępnych punktów miasta.

Prace i doświadczenia silnych kobiet złożą się na dużą część programu festiwalu. Tu projekty nagradzanych artystek takich jak Rahima Ghambo (Nigeria) czy Danae Howard (USA) i projekt „Kobiety ziemi” autorstwa Mahé Elipe o pięciu siostrach, które w wiejskiej części miasta Meksyk postanowiły na przekór wszystkiemu założyć nową wspólnotę. Kobiecą perspektywę w polskiej fotografii lat 70., 80 i 90. XX wieku przybliży wystawa „Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek”. Rozszerzone pojęcie wspólnoty, opartej na relacjach ludzi, innych zwierząt, roślin, grzybów i mikroorganizmów zaproponują artyści biorący udział w wystawie grupowej „Wolność_Równość_Bioróżnorodność!”. Tu m.in. Francesca Todde opowie o innowacyjnych sposobach komunikacji człowieka z ptakami, a Marta Bogdańska przybliży historię udziału szpiegujących wiewiórek, gołębi fotografów i nuklearnych jaszczurek w konfliktach zbrojnych i innych działaniach militarnych. Z kolei w zamkniętym na co dzień zabytkowym budynku Motyl UŁ zobaczymy prace takich artystów jak: Zygmunt Rytka, Cecylia Mailik, Piotr Wyrzykowski czy Anna Konik. To tylko część projektów z programu Głównego. Współtworzyć go będą także wystawy białoruskich i ukraińskich artystów biorących udział w trzech wystawach grupowych. Wiele z projektów dotyczyć będzie pojęcia DOMU i do tego jak nietrwała lub umowna potrafi być definicja tego słowa we współczesnym świecie.

W programie znajdzie się, oprócz ponad 40 wystaw, szereg wydarzeń tworzonych dla i z członkami najbliższych festiwalowi społeczności. W trzech dzielnicach w Łodzi stanie Sąsiedzkie Studio Fotograficzne, gdzie będzie można wykonać sobie portret z najbliższym sąsiadem. Wspólnie z mieszkańcami jednego z najbardziej unikatowych osiedli w Polsce - Księżego Młyna - zaprosimy na pikniki. A Muzeum Sztuki dla bliższych i dalszych sąsiadów zorganizuje wydarzenie Niedziela w Muzeum. Fotofestiwal to także imprezy taneczne, plenerowe pokazy filmów, spotkania wokół książek fotograficznych oraz miejsce spotkań, dialogu i nowych, budujących doświadczeń.

_ _ _

Organizator: Fundacja Edukacji Wizualnej
Współorganizatorzy: Łódzkie Centrum Wydarzeń, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fabryka Sztuki w Łodzi,
Centra Festiwalowe: Art_Inkubator, OFF Piotrkowska,
Główni partnerzy festiwalu: Uniwersytet Łódzki, Szkoła Filmowa w Łodzi,
Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Miesiąc Fotografii w Mińsku, Odesa Photo Days
Partner tłumaczeniowy: Translateria
Sponsor festiwalu: Rossmann
In_formacje
Fotofestiwal
Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi
9-26.06.2022, Łódź
inne z kategorii
zamknij