ART_IN
KUST - współczesne dźwięki obrzędów | koncert w Fabryce Sztuki
In_formacje
_data: 24.01.2019
_godz. 20:00
_miejsce: Art_Inkubator w Fabryce Sztuki w Łodzi
_adres: Tymienieckiego 3
_wstęp wolny_
Muzyka zespołu oparta jest na słowiańskich pieśniach obrzędowych, głównie tych rejestrowanych podczas badań terenowych, prowadzonych przez członków grupy na terenie Dolnego Śląska, Łęczyckiego czy Polesia Ukraińskiego i Białoruskiego. Są to pieśni okolicznościowe z roku kalendarzowego, jak i z rytuałów rodzinnych – weselne, pogrzebowe, wiosenne, przesilenia letniego, żniwne czy kolędy zimowe. Zespół dąży do tego, aby muzyczna warstwa tworzona na bazie pieśni oddawała klimat i atmosferę konkretnych rytuałów. W muzyce kolektywu wykorzystane są także nagrania trenowe z obrzędów zarejestrowanych współcześnie.

Instrumentaliści płynnie poruszają się w gatunkach: industrial, drone, noise, ambient, a ich doświadczenie odbija się w kompozycjach i charakterze utworów. Skupiają się na dynamice i teksturze dźwięku, atonalności. Oprócz standardowego instrumentarium (bas, gitara) używają instrumentów wykorzystywanych w danych rytach: gongów, piszczałek, rogów, dzwonków, kołatek. Współczesna aranżacja tego materiału ukazuje jego uniwersalność i ponadczasowość.

Kust, czyli krzak – to poleski obrzęd wiosenno-letni odbywający się podczas święta Trójcy Świętej, wiążący się z pamięcią przodków. Kobiety przebierają dziewczynkę za krzak – stosując liście klonu, brzeziny, tataraku – i prowadzą ją po wsi, śpiewając.

odsłuchy / fragmenty: Kupała & Ruta

KUST
Joanna Skowrońska, Marta Derejczyk, Joanna Gancarczyk – od lat śpiewają pieśni tradycyjne, prowadzą badania terenowe oraz udzielają się w projektach społecznych związanych z muzyką tradycyjną. Śpiewu uczą się od mistrzyń na wsi. Związane są lub były z takimi inicjatywami, jak: Fundacja Ważka, Centrala Muzyki Tradycyjnej, Akademia Kolberga-Szkoły Tradycji i Mały Kolberg, Pograjka łódzka; Zespoły: Odpoczno, Kożuch, Pieśni Piękne, Znajome Królika, Zespół „Z Lasu”, Oset.

Rafał Kołacki i Mikołaj Zieliński to muzycy takich grup jak HATI, Alameda Duo, 3, 4, 5, T’ien Lai, Mammoth Ulthana, Javva, Innercity Ensemble. Obaj należą do kolektywu Milieu l’Acéphale. Towarzyszyć im będzie Tadeusz Skowroński operator gitary i sygnałów dźwiękowych.

Koncert w ramach cyklu #przepraszamy, że w czwartek.

[fot. Dawid Furtkot / Oświecony]
In_formacje
_data: 24.01.2019
_godz. 20:00
_miejsce: Art_Inkubator w Fabryce Sztuki w Łodzi
_adres: Tymienieckiego 3
_wstęp wolny_
inne z kategorii
zamknij